Autoclave
 
TSB ENERGY, Autoclave, Autoclave Boiler
TSB ENERGY, Autoclave, Autoclave Boiler
TEK GÖVDE ÜZERİNDE KOMPLE
OTOKAV 
KAZANI
           
DOKÜMANLAR

TEKNİK BİLGİLER
REFERANSLAR
 
   
We have autoclave boiler production in various capacities at desired pressure, desired length and diameter with hot oil, steam, hot air energy
 
DİZAYN: Otoklav kazanı, DIN 4754, TS EN 12953 Loyd kuralları, TRD,DIN ve EN normlarına uygun olarak, türbülanslı akımda durgun noktası kalmayacak şekilde yatay bir konstrüksiyonda, ön ve arka hidrolik veya pnomatik kollu kapak opsiyonlu olarak yandan veye üstten açılır dizayn ve imal edilmektedir.
 
MALZEME: Otoklav Kazanlarımız, kullanım şartlarına göre (sıcaklık ve basınç) uygun malzeme seçimi yapılarak, EN 10028’e uygun olan SRJ235GH, P265GH, P295GH, P355GHP kazan sacından, serpantin boruları EN 10216 veya EN10217 ‘ye uygun P235GH veya P265GH çelik çekme kazan borularından veya talep edilen sıcaklık değerine göre AISI 310L, AISI 310S, AISI 316L, AISI 304L kalite paslanmaz sacdan imal edilmektedir.
 
YÜKSEK VERİM: Otoklav kazanlarımızın, endüstriyel ısı üreticisine anlık veri göndermesinden ve oransal kontrol edilmesinden dolayı zaruri ısı girişi minumum tutulmaktadır. Ayrıca üretimini yaptığımız otoklav kazanlarının ön ve arka kapakları dahil komple 100mm taş yünü ile veyaz seramik fiber ile izole edilmekte, izolasyonun mümkün olmadığı noktalar seramik fiber yapışkanlarla izole edilmekte ve ısı kayıpları engellenmektedir.
 
 
     
   
       

KAPASİTE ve BOYUT
 

ONLINE KATALOG
 


TEKLİF İSTE
 


ÜRÜN VİDEOSU
 
 
 

Otoklav Nedir? Otoklav Ne Zaman Kullanılır?

Belirli ısı veya basınç derecelerine ayarlanabilen basınca dayanıklı, buhar, kızgın yağ, sıcak hava ile ısı beslemesi yapılabilen basınçlı tüp kazanlardır. Çok küçük ve basit olanlar olduğu gibi büyük ve karmaşık, tek çeperli çift çeperli,  tek  kapılı  çift  kapılı, buhar üretici takviyeli, veya kendinden elektrikle buhar üreten, ön  vakumlu veya hava atıcılı olanları vardır.

Otoklavlar sterilizasyon amaçlı yaygın olarak veterinerlik bilimi, mikroloji, diş hekimliği, mikrobiyoloji, tıp alanında kullanılmaktadır.

TSB ENERGY’ nin yaygın olarak çalıştığı konu ise, kompozitleri otoklavların izin verdiği yüksek ısı ve basınç ile mümkün olan en iyi fiziksel özelliklere ulaştırmayı sağlamaktır. Bu sayede geleceğin materyali olan plastikler, bir çeliğin ısıl işlem süreci gibi ısıl işlemlere tabii tutularak uygun görülen zaman aralıkları, basınç ve sıcaklık dengesi ile havacılık sanayinin, otomotiv sanayinin ihtiyacı olan mükemmel malzemelere dönüşmektedir.

Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi, Kazan Üretimi, Buhar Makinesi Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi, Kazan Üretimi, Buhar Makinesi Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi, Kazan Üretimi, Buhar Makinesi Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi, Kazan Üretimi, Buhar Makinesi
Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi, Kazan Üretimi, Buhar MakinesiCE onaylı Buhar Kazanı, Buhar Üreticisi

EN 97/23/AT Basınçlı Kaplara ve Modül B+F’ye Göre Kontrol Edilmiş
 CE İŞARETLİ
 

İdeal Otoklav Seçimi;

Kızgın yağ ile çalışan sistemlerde sürekli sürkilasyon içerisinde 1,5-2 m/sn hızlarda tutulması gereken termal yağ, türbülanslı akımda durgun noktası kalmayacak şekilde yatay veya dikey bir konstrüksiyonda dizayn edilmiş otoklav boruların içerisinden geçerek otoklav tankını istenilen sıcaklık aralığına çıkartır.
Buhar ile çalışan tesislerde; buhar ister serpantinler içerisinde dolaşarak, isterse endirekt sistemin ısı girdisi gerçekleştirir, endirekt beslemede ihtiyaç duyulan basınç değeri yine buhar ile sağlanabilmektedir.
Sıcak hava ile çalışan tesislerde sıcak hava sisteme özel dizayn edilmiş paslanmaz fan ile verilmekte olup ilgili karşı basınç değerleri epey düşüktür. yüksek basınç değerleri için uygun değildir.


* Otomatik, oransal kontrollü ısı girdisi,
* Buhar basıncını istenilen aralıkta sabit tutma,
* Isıtma işlemi sonrası otomatik buhar veya ısı tahliyesi sonrası soğutma,
* Emniyet bekleme süresi sonrası otomatik kapak açma
* Otomatik yükleme ve boşaltma sistemleri opsiyonal otomasyon ünitlerimiz olup isteğe bağlı yapılmaktadır.

TSB ENERGY olarak farklı sektörlere yönelik otoklav imalatı yapmaktayız. Otoklavların hesaplamaları, dizaynları, imalatları ve şantiyede montajlarının tamamlanmasını takiben işletmeye alma işlemleri firmamızın deneyimli ve uzman personelleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Plastik, ağaç ve yapı ürünleri gibi birçok farklı sektöre, değişik çaplarda ve boylarda otoklavlar imal etmekteyiz. Otoklavlarımız, en son geçerli uluslararası basınçlı kaplar standartlarına ve/veya müşterilerimizde gelen teknik spesifikasyonlara göre dizayn ve imal edilmektedir. (AD 2000 Merkblatt, ASME Code, PED 97/23/)

Kapakların açılma ve kapanma şekilleri, müşterilerden gelen istekler doğrultusunda, makine parkuru yerleşimine göre farklı şekilde dizayn edilebilmektedir.

Otoklavın içerisindeki buhar basıncını ve buharın sıcaklığını gösteren bir monometre ve termometre sistemi, ayrıca bir emniyet ventili vardır.
 
         
 

Otoklav Ekipmanları;

Kazan: Değişik çapta (büyüklükte) olanları vardır. Küçük otoklavlarda kazanlar elektrik enerjisiyle buhar üretimi yapılırken, büyük çapta ve uzunluktaki otoklavlar için ayrı bir buhar üretici takviyesi ile sistemin ihtiyacı olan buhar beslenir. Uzunluk arttıkça ısıl genleşmelerden dolayı kazanlar önden ve arkadan uzama yapacaktır, bu yüzden ön ve arka ayaklar kayar mesnetler üzerine oturtulmalıdır, sistemde bu uygulanmazsa zamanla kaynak bölgelerinden yarılmalar başlayacaktır. Kazanlar basınçlı kap standartlarına göre kazan sacından imal edilmelidir, zamanla oluşabilecek sac yarılmalarında kazan saclarının müdahale edilebilirliği mevcut olup diğer saclara müdahale edilmesi imkansızdır. Kaynatılcıkta kaynak yarığı ilerleyeceği için kaynak tutmaz.

Kapak: Burgu vida ve manivela ile sıkıca kapanabilen özellikte olmalıdır. Kapağın sıkıca kapanabilmesi ve hava kaçırmaması için sağlam bir lastik contanın bulunması önemlidir. Tek kapılı ve çift kapılı olanları, üstten ve yandan açılanları vardır. TSB ENERGY üretimi otoklav kapakları 2 gün boyunca üretim bölümümüzde alıştırıldığı için zamanla esneme veya kayma yapmamaktadır. İstenildiği takdirde komple otomatik olarak tasarlanmaktadır.

Motorlu Buhar Vanası: Basıncın belli düzeyde kalmasını sağlar. Prosestatdan aldığı bilgiler doğrultusunda motorlu vana oransal veya on-off çalışarak sistemin buhar basıncını dengede tutar. İstenilen sıcaklık aralığı buhar basıncı sıcaklığı üzerinden teyit edilir. Bu sayede daha stabil bir sıcaklık dengesi sağlanır.

Termostat: Isı kaynağı olarak elektrik kullanan sistemlerde sıcaklığın istenilen aralıkta kalmasını sağlarlar. 

Hava Atıcı: Bir çeşit kondenstop olan hava atıcı, sistemdeki buhar ile havayı ayırt ederek sistemdeki havayı dışarı atmayı sağlayan armatür grubudur. Bu sistem bazı otoklavlarda hava alma vanası ile sağlanmakta olup, vana sistem buhara kalkana kadar açık tutulmakta vanadan buhar çıkışı gerçekleştirildiğinde de vana kapatılmaktadır. Bu yöntemde düşük basınçta hava kabarcıkları ürünlerin üzerinde kalmakta ve bölgesel ısıtma eksiklikleri görülmektedir. Diğer bir hava alma yöntemi vakum pompası ile sistemi vakum altına getirdikten sonra ısıtma işlemine geçilmesidir. En doğru olan yöntem olup artı bir iş yükü getirmesi sebebiyle müşteri ihtiyacına göre sunulmaktadır.

Emniyet Ventili: Sistemde oluşabilecek otomasyon arızalarına karşı oluşabilecek basınç artışını ve sistemin güvenliğini sağlamak için gerekli armatür grubudur.

Manometre ve termometre: Otoklavlarda vazgeçilmez iki parça olup birisi basıncı diğeri sıcaklığı ölçmeye yarar. Her ikisinin de kalibre edilmiş olması şarttır.

Otoklav Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Buhar Taşıma Hattı
 • Kondens Cepleri
 • Buhar Seperatörü
Otoklav Kazanı
 • İzolasyon
 • Flaş Buhar Tankı
 • Spraying Nuzzle
 • Başınç Tahliye Sistemi
 • Malzeme Taşıma Sistemi
 • Emniyet Ventilleri
 • Hava Atıcı
Buhar Kazanı
 • Ekonomizer
 • Yanma Analizi
Kondens Dönüş Hattı
 • Kondenstoplar
 • Süper Hızlı Eşanjör Sistemi

 
 
 
                             

 
 
Regions Certificates Contact
- Akdeniz Bölgesi
- The Eastern Anatolia Region
- The Aegean Region
- The Southeastern Anatolia Region
- The Central Anatolia Region
- The Marmara Region
- The Black Sea Region
   
 
 
 
 
Address : Bagdat Caddesi Istasyon Yolu Sk. No:3 Altintepe / BOSTANCI - ISTANBUL
Phone : +90 216 706 13 34
Fax : +90 216 706 12 84
E-Mail : info@tsbenergy.com
     
Address : Merkez Mahallesi Hasat Sk. No:52 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Phone : +90 212 963 16 24
Fax   +90 212 963 13 41
E-Mail   sales@tsbenergy.com

Design & Coding : Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri