Recuperator
 

Recuperator, Waste Heat Exchanger, Air to Air, Waste Heat Boiler, Recu

Recuperator, Waste Heat Exchanger, Air to Air, Waste Heat Boiler, Recu
RECUPERATOR, HEAT EXCHANGERS

Complete Anti-Condensation Stainless


 
           


DOCUMENTS


TECHNICAL INFORMATION


REFERENCES
 
   
 

STEAM BOILER, HOT WATER BOILER, HOT OIL BOILER FOR RECUPERATOR

TYPE RECU

One of the heat recovery systems from waste smoke gas discharged from the chimney is recuperators.
The heat of the boiler combustion air, the process hot air requirement, the drying of the fuel in solid fuel boilers, the heat of the smoke gases discharged from the chimney.

It should not be forgotten that, every 20 ºC recovery from waste heat gas means %1 fuel recovery.

* It provides 5-8% fuel saving.

* In steam boilers burning liquid fuel / natural gas, the smoke gas temperature leaving the boiler and going to the chimney will be “steam temperature + (50-100°C)” depending on the structure of the boiler.

* For example, in a steam boiler producing 6 bar steam, the steam temperature is 164°C and the smoke gas temperature leaving the boiler is approximately (214-264) °C. Likewise, in a steam boiler producing 12 bar steam, the smoke gas temperature leaving the boiler becomes approximately (250-300)°C. In hot oil boilers, at 250 °C oil temperature, smoke gas temperature thrown from the chimney is in the range of (280-300)°C.

* However, smoke gas temperatures that leave the boiler without any risk of low temperature corrosion can be reduced to 160°C in fuel oil and 120°C in natural gas burning.
(In condensing economizers made of corrosion resistant stainless steel in gas fired boilers, the flue gas temperature can be reduced below 50°C).
 
DESIGN: The smoke pipe type is designed and manufactured in accordance with EN-12952, Loyd rules, TRD, DIN and EN norms. All our recuperators are protected by the by-pass flap against the effect of corrosion as standard.
 
MATERIAL: Our recuperators are made of P265GH or P355GH boiler sheet in accordance with EN 10028, smoke pipes are manufactured from P235GH or P265GH steel drawn boiler tubes in accordance with EN 10216 or EN10217. Our recuperators with condensing or smoke gas corrosion risk are produced from stainless steel AISI304 or AISI316.
 
HIGH EFFICIENCY: All calculations of our recuperators; It has heat transfer surfaces calculated by adding losses according to the results we get from our facilities that work additionally to our theoretical calculations, Since it is designed to meet all the commitment limits we provide, maximum heat recovery and efficiency is achieved.
 
     
     
             


ONLINE CATALOG

OFFER REQUEST
 
PRODUCT VIDEO
 
 

What is Recuperator? When is Recuperator Used?

It is a heat exchanger device with sufficient heating surface that provides energy recovery and is used for heating the boiler combustion air or any gas fluid with the heat of smoke gases thrown from the chimney, which is formed by the burning of solid, liquid, gaseous fuels.

Recuperators are made of steel or stainless steel material, vertically or horizontally, depending on their usage, depending on their intended use.


2014/68 / EU Pressure Vessels and Module B + F Controlled
 
 CE MARKED
 

Considerations in Recuperator Design;

In boilers that burn liquid or solid fuel, the temperature of the smoke gases thrown into the chimney is designed not to be reduced below 160 ° C due to the risk of low temperature corrosion due to the sulfur compounds in the smoke gas.
 
With the existing safety thermostat, if necessary, opening the bypass valve and the inlet gas is discharged.
 
In liquid and solid fuel boilers, soot cleaner air or steam channel is designed to prevent fuel wastes from accumulating between pipes and cleaning opportunity is provided.
 
In waste flue gases containing corrosive gases such as glass furnace, long-term operation of our recuperator devices is ensured by choosing AISI304 or AISI316 stainless materials.

AISI304 and AISI316 quality stainless pipes and sheets are used in condensing and corrosive gases.
 
         
 

REKÜPERATÖR İLE KAZANILAN ISI ENERJİSİNİN DOĞRU VE VERİMLİ İLETİMİ;

Reküperatör cihazlarımız ile üretilen atık ısı enerjisi havaya aktarıldığı için sıvı akışkanlara göre taşınması geniş kanallar ile olur, bu sebeple bu hava kütlesini taşırken yüksek debi ve hız sağlayan fanlar tercih edilerek kanal ebatları minumum tutulmalı ve çevresel ısı kayıpları azaltılmalıdır.
Ayrıca reküperatör ile elde edilen atık ısı enerjisinin maalesef depolanabilirliği mümkün değildir, bu sebeble reküperatör uygulanması seçilecek ise atık ısının elde edildiği sistem ile prosesin eş zamanlı ve yaklaşık eş güçte çalışması gerekmektedir.
Böyle bir sistem mevcut değil ise üretimini yaptığımız ekonomizerler ile atık ısı enerjisi sıvı akışkan içerisinde depolanabilir, istenildiği noktada ihtiyacı oranında kullanılabilir.

YAKMA HAVASI İÇİN KURULAN REKÜPERATÖR MONTAJINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;

Reküperatörlerimiz genellikle mevcut kazanın atık ısı enerjisi ile mevcut kazanın yakma havasının ısıtılmasında kullanılır, yakma havası sıcaklığı ne kadar sıcak yanma odasına girerse yanma verimi her 20 derece için %1 mertebelerinde yaklaşık yükselir. Bu sistemin alımında dikkat edilmesi gereken başlıklar sebepleri ile aşağıdaki gibidir.

 

1. Brülör Fan Gücü;

Mevcutta kullanılan reküperatörsüz bir kazanın, brülör gücü sadece kazanın yarattığı duman kanalı ve duman borularına karşı gelen direnci yenecek oranda seçilmektedir, bunun yanında mevcut tasarım ortalama 20ºC ortam havasını yanma odasına göndermeyi hedeflediği için reküperatör ile yükseltilen yakma havası sıcaklığı (80-160) sıcaklıktaki havanın genleşmesi ile ihtiyaç duyulan m3 değerini karşılayamaya bilir. Bu değerler hesaplanarak ve düşünülerek talep ve tercih edilmelidir. 

2. Brülör Fan Çark Malzemesi;

Reküperatör ile elde edilen yakma havası brülör kanalı ile yanma odasına gönderileceği için, brülörün fan çark yapısının bu yüksek sıcaklıklara uygun olması gerekmektedir. Elde edilebilecek maks değer firmamız tarafından hesaplandıktan sonra brülör firmasının bunu karşılayıp karşılamadığı bilgisi alınmalıdır.
 
TSB ENERGY olarak müşterilermize önerimiz, buhar kazanı, buhar jeneratörü, kızgın yağ kazanı, sıcak hava kazanı, sıcak su kazanı gibi endüstriyel cihaz alımında atık ısı geri kazanım ünitelerini de almalarıdır, bu cihazlar 10-12 ay gibi kısa süreler içerisinde kendilerini amorti etmektedir Daha sonra tercih edilirlerse genellikle mevcut brülörlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

 

 
 
 
Regions Certificates Contact
- Akdeniz Bölgesi
- The Eastern Anatolia Region
- The Aegean Region
- The Southeastern Anatolia Region
- The Central Anatolia Region
- The Marmara Region
- The Black Sea Region
   
 
 
 
 
Address : Bagdat Caddesi Istasyon Yolu Sk. No:3 Altintepe / BOSTANCI - ISTANBUL
Phone : +90 216 706 13 34
Fax : +90 216 706 12 84
E-Mail : info@tsbenergy.com
     
Address : Merkez Mahallesi Hasat Sk. No:52 ŞİŞLİ - İSTANBUL
Phone : +90 212 963 16 24
Fax   +90 212 963 13 41
E-Mail   sales@tsbenergy.com

Design & Coding : Tekklik Bulut ve Internet Hizmetleri